Ολοκληρώθηκε η τρίτη θεματική ενότητα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων “ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη” με την υλοποίηση του προγράμματος “Υπερασπίζομαι τα δικαιώματά μου” από τους μαθητές, τις μαθήτριες και τους εκπαιδευτικούς της Δ’ τάξης. Οι μαθητές και οι μαθήτριες διέκριναν τις έννοιες της ανάγκης, της επιθυμίας, του δικαιώματος και της υποχρέωσης, ενημερώθηκαν αναφορικά με τη Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού, επιχειρηματολόγησαν, αντάλλαξαν απόψεις και πραγματοποίησαν δραστηριότητες αναφορικά με το δικαίωμα στην αξιοπρεπή διαβίωση, στη μόρφωση, στην ελευθερία του λόγου και της έκφρασης. Τέλος, εργάστηκαν ομαδικά και δημιούργησαν τις δικές τους αφίσες για τα ανθρώπινα δικαιώματα.