Οι μαθητές του Δ΄2 του σχολείου μας, στα πλαίσια υλοποίησης του προγράμματος eTwinning «STEAM teaching and designing Lego Wedo 2.0 models», δημιούργησαν με χρήση του πακέτου ρομποτικής Lego Wedo 2.0, ένα μοντέλο, με στόχο την εφαρμογή των υφιστάμενων γνώσεών τους σχετικά με τη σχέση μεταξύ φυτών και επικονιαστών.

Στη συνέχεια οι μαθητές, χρησιμοποιώντας κομμάτια Lego που είχαν από παιχνίδια στο σπίτι τους, δημιούργησαν ένα όμορφο φυσικό περιβάλλον, στο οποίο έβαλαν και τη ρομποτική τους δημιουργία.

Το υλικό που δημιουργούν οι μαθητές, δημοσιεύεται στην ειδική πλατφόρμα του προγράμματος, eTwinning Twinspace Pages, όπου γίνεται και η αλληλεπίδραση με τους μαθητές των 2 άλλων σχολείων που συμμετέχουν στο συγκεκριμένο πρόγραμμα eTwinning.