Τη Δευτέρα 29 Μαΐου υλοποιήθηκε από τα μέλη της ΕΔΥ του σχολείου μας, την Ψυχολόγο, κ. Χριστίνα Μητσοπούλου και την Κοινωνική Λειτουργό, κ. Φωτεινή Λέκκα βιωματική δράση στους μαθητές /τριες  της Ε΄και της ΣΤ΄ τάξης με στόχο την εξάλειψη των φαινομένων  σχολικής βίας και εκφοβισμού, καθώς και την ανάπτυξη της ενσυναίσθησης. Μετά από προβολή σχετικού video για τα είδη του σχολικού εκφοβισμού , οι μαθητές /τριες χωρίστηκαν 6 ομάδες – ρόλους.  Η 1η ομάδα αντιπροσώπευε το παιδί που δέχεται τη βία- εκφοβισμό, η 2η ομάδα το παιδί που εκφοβίζει , η 3η ομάδα τον παρατηρητή – υποστηρικτή, η 4η ομάδα τον παθητικό παρατηρητή, η 5η ομάδα τους γονείς και η 6η ομάδα τους εκπαιδευτικούς.. βασικός στόχος τησ δράσης ήταν η ενσυναίσθηση στο σχολικό εκφοβισμό, παίζοντας παιχνίδια ρόλων και μπαίνοντας στη θέση του άλλου. Οι μαθητές /τριες  ανταποκρίθηκαν και εξέφρασαν τα συναισθήματά τους, συνειδητοποιώντας τη σημαντικότητα του κάθε ρόλου.