Ολοκληρώθηκε η πρώτη θεματική ενότητα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων “Ζω καλύτερα -Ευ ζην” με την υλοποίηση του προγράμματος “Κυκλοφορώ με ασφάλεια” από τους μαθητές, τις μαθήτριες και τους εκπαιδευτικούς της Δ’ τάξης. Οι μαθητές και οι μαθήτριες γνώρισαν τις πινακίδες σήμανσης και έμαθαν να κυκλοφορούν βάσει αυτών, έμαθαν να αναγνωρίζουν τους κινδύνους κατά την πεζή πορεία και να τηρούν τον Κ.Ο.Κ., γνώρισαν βασικούς κανόνες, ώστε να κυκλοφορούν με ασφάλεια ως ποδηλάτες και ως επιβάτες οχημάτων και τέλος ενημερώθηκαν για ασφαλείς τρόπους μετακίνησης από και προς το σχολείο. Στα πλαίσια του προγράμματος δημιούργησαν με τις ομάδες τους ενημερωτικά φυλλάδια με σημαντικούς κανόνες οδικής κυκλοφορίας.