Την Τρίτη, 7 Δεκεμβρίου, οι μαθητές της Β΄και της ΣΤ΄τάξης του σχολείου μας, είχαν την ευκαιρία, στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, στη θεματική ενότητα “Δημιουργώ και καινοτομώ”, να επισκεφτούν το Κέντρο STEM Education στην Πάτρα.

Οι μαθητές της Β΄τάξης παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Απλές μηχανές», μεταμορφώθηκαν σε μικρούς επιστήμονες και ήρθαν σε επαφή με έννοιες, όπως τριβή, μοχλός, δύναμη, καταπέλτης.Μέσα από τη βιωματική μάθηση, οι μαθητές μας, με παιγνιώδη και διασκεδαστικό τρόπο, γνώρισαν βασικές τεχνικές δόμησης, απλούς μηχανισμούς, τη μετάδοση της κίνησης. Επίσης ανέπτυξαν δεξιότητες εφευρετικότητας στην επίλυση προβλημάτων και ομαδικού πνεύματος.

Οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης  παρακολούθησαν το πρόγραμμα  «SPIKE Prime» και γνώρισαν την εκπαιδευτική ρομποτική, κατασκεύασαν και προγραμμάτισαν διασκεδαστικά ρομπότ.

Μέσα από μια διασκεδαστική διαδικασία ανέπτυξαν δεξιότητες κριτικής σκέψης, επίλυσης προβλημάτων, εφευρετικότητας και ομαδικού πνεύματος.