Την Τετάρτη 17 Μαΐου στις 18:00 – 20:00 το απόγευμα πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Δασκάλων του σχολείου μας ενδοσχολική – διασχολική επιμορφωτική συνάντηση με θέμα:              « Διάχυση καλών πρακτικών δράσεων eTwinning» και « Τα οφέλη από τη συμμετοχή σε ευρωπαϊκά προγράμματα για τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς, το σχολείο». Η παρουσίαση στα παραπάνω θέματα έγινε από τη δασκάλα του σχολείου μας κ. Βασιλική Πολυδώρου , η οποία συμμετέχει σε έργο eTwinning, και την πρέσβειρα του eTwinning κ. Ασπασία Μυλωνά.  Στην επιμορφωτική αυτή δράση συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας και οι εκπαιδευτικοί του 3ου Δημοτικού Σχολείου Ναυπάκτου.  Στόχοι της επιμόρφωσης ήταν οι εκπαιδευτικοί:

• Να μάθουν τον τρόπο εγγραφής στη νέα πλατφόρμα ESEP.
  • Να εξοικειωθούν με το περιβάλλον της πλατφόρμας ESEP.
  • Να καταλάβουν τον τρόπο συμμετοχής σε έργο etwinning.
  • Να γνωρίσουν τα webtools (ψηφιακά εργαλεία).
  • Να αποβάλλουν τον φόβο .
  • Να αναγνωρίσουν τα οφέλη συμμετοχής σε έργο etwinning για τους μαθητές και τους ίδιους.

Με το τέλος των παρουσιάσεων ακολούθησε γόνιμος διάλογος προκειμένου να λυθούν απορίες των εκπαιδευτικών και  οι εκπαιδευτικοί εξέφρασαν την ικανοποίησή τους για τη σαφήνεια των παρουσιάσεων και την επίτευξη των στόχων της επιμόρφωσης.