Στο πλαίσιο του προγράμματος etwinning  με τίτλο My international supermarket, επιλέξαμε με τους μαθητές μου να παρουσιάσουμε υγιεινές συνταγές με βάση δύο υλικά από το supermarket. Τα υλικά που επέλεξαν τα παιδιά ήταν το γιαούρτι και η Μερέντα. Έτσι, αφού διαλέξαμε τις συνταγές, φέραμε τα υλικά στο σχολείο. Η κάθε ομάδα προετοίμασε τη συνταγή που θα παρουσίαζε. Την επόμενη ημέρα τα παιδιά έστρωσαν έναν πλούσιο μπουφέ και με πολλή χαρά απόλαυσαν τα υγιεινά σνακ που είχαν ετοιμάσει. Τα χαρούμενα προσωπάκια τους, ο ενθουσιασμός  και η ικανοποίηση που ένιωσαν, γιατί δημιούργησαν κάτι μόνα τους, είναι η απάντηση στο αν αξίζει να προσπαθούμε να κάνουμε κάτι διαφορετικό, εκτός της παραδοσιακής διδασκαλίας! Σας ευχαριστώ πολύ, αγαπημένοι μου μαθητές, για την  εμπειρία που ζήσαμε!!!