Την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου (2 Απριλίου) γιόρτασαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ’ τάξης του σχολείου μας με ένα bazaar ανταλλαγής αγαπημένων τους παιδικών βιβλίων.

Μιλήσαμε στην τάξη μας για την Παιδική Βιβλιοθήκη του Μονάχου, τη Διεθνή Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (IBBY)  και για τη ζωή του μεγάλου παραμυθά Hans Christian Andersen, τη μέρα των γενεθλίων του οποίου τιμάμε με τη γιορτή του Παιδικού βιβλίου. Όλοι μαζί καταλήξαμε πως, όπως λέει και το μήνυμα της φετινής αφίσας της IBBY, οι ιστορίες είναι φτερά που σε βοηθούν να πετάς ψηλά κάθε μέρα.

Κλείσαμε τη μέρα μας με την ευχή όλοι μας, μικροί και μεγάλοι, να βάλουμε στη ζωή μας τα βιβλία για να ταξιδεύουμε, να πετάμε ψηλά, να γαληνεύουμε και να διευρύνουμε τους ορίζοντες μας!