Την Κυριακή 27 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 19:00 στην Παπαχαραλάμπειο Αίθουσα, οι μαθητές του Β1 του 1ου Δ. Σ. Ναυπάκτου παρουσιάζουν τη θεατρική παράσταση « Η ωραία Μολυσμένη», σε διασκευή της Θεατρολόγου κ. Φωτεινής Γιαλούρη.

Η Γη, μια όμορφη πριγκίπισσα, έχοντας στους ώμους της την κατάρα της νεράιδας Ρύπανσης, αρχίζει να αυτοκαταστρέφεται, να ρυπαίνει, να μολύνει και να καίει το σπίτι της. Κάποια στιγμή αντιλαμβάνεται το λάθος της και …η συνέχεια επί σκηνής!!!

Το έργο αναδεικνύει, μέσα από τη μυθοπλασία, την αλαζονεία  και την έλλειψη σεβασμού του ανθρώπου προς τη φύση, θεωρώντας ότι μπορεί να παρεμβαίνει και να την εκμεταλλεύεται, σαν να είναι δική του.

Επίσης αναδεικνύει τις καταστροφικές συνέπειες αυτής της συμπεριφοράς και τα αποτελέσματά της στη ζωή του σύγχρονου ανθρώπου. Η φύση εκδικείται και μας αποκαλύπτει  το σκληρό πρόσωπό της ως κλιματική κρίση.

Το έργο παρουσιάζουν οι μαθητές:

Γη Βασιλική Μπρούμα
Βασιλιάς Ξενοφώντας Γουρζής